137263

Igauņu tekstilmākslas izstāde PARALĒLĀS PASAULES
05.02.2026


Februārī mūsu kaimiņi - Igaunijas Republika atzīmē savu 108. gadadienu. Jau četrpadsmito gadu februāris ir Igaunijas mēnesis arī Rīgas Latviešu biedrībā.

Rīgas Latviešu biedrība sadarbībā ar biedrību „Estonia” (Igaunija) aicina uz igauņu tekstilmākslas izstādes “Paralēlās pasaules” atklāšanu, kas notiks 5. februārī plkst. 16.00 RLB Baltajā zālē, piedaloties mākslas darbu autorēm Marilinai Pīrsalu, Kadi Pajupū, Igaunijas Tekstilmākslinieku savienības un biedrības “Estonia” pārstāvjiem. Izstādes atklāšanā muzicēs Madara Knēziņa /oboja/, Kārlis Rozentāls /klarnete/, Vanesa Sirmā /flauta/, Mārtiņš Lāpāns, Elizabete Levina, Frīda Odrija Moroza /klavieres/. Izstādes kuratore Kaire Tali.

Izstādē apskatāma divu izcilu tekstilmākslinieču - Kadi Pajupū (Kadi Pajupuu) un Marilinas Pīrsalu (Marilyn Piirsalu) darbi. Autoru unikālajā rokrakstā radītajos darbos ar tehnisku precizitāti izpildīti grafiski attēli mijas ar telpiskiem. Dekoratīvās tekstilijas papildina monohromos gobelēnus un otrādi, radot ilūziju, ka paralēlās pasaules var brīvi krustoties. 

Marilinas Pīrsalu (1981) darbos redzami cilvēki, kas dažādos dzīves posmos ir iegrimuši vientulībā. Personāži ieskatās sevī, savā pagātnē un savos sapņos. Ķermeņa smalkajā kustībā skulpturālā skaidrībā ir notverts mirklis. Figūru izteiksmīgās kontūras papildina fons, kas austs ar grafisku mirdzumu un apzināti mainītu virsmas tekstūru. Māksliniece izmanto rīku RailReed, kas ļauj darbu radīšanā uz rokas stellēm izmantot velku manipulācijas.

Kadi Pajupū (1963) izstādē apskatāmie darbi ir abstraktas struktūras, kuras rada telpu pārdomām starp Merilinas Pīrsalu tekstilijām. Tos var piedzīvot un izbaudīt pat ar aizvērtām acīm, tikai ar pieskārienu. Šajās tekstilijās no virsmas izvirzītās formas dažkārt ir grafiski daiļrunīgas, citreiz uzsver ritmu vai pārveido formu. Auduma nelīdzenumi un "trūkumi" iemieso ievainojamību, taču arī lepnumu: no dažām cīņām esam izkļuvuši dzīvāki un pārliecinātāki par sevi.

Autores dala studijas telpas Tallinā un pēdējos 15 gadus ir sadarbojušās mākslinieciskos projektos. Kopā viņas ir izstrādājušas tekstila rīkus RailReed un MultiWeave, kā arī ir vadījušas apmācības Igaunijā, Latvijā, Lietuvā, Somijā, Zviedrijā, Vācijā, Austrijā, Nīderlandē un Islandē.

Izstāde Rīgas Latviešu biedrības Baltajā zālē apskatāma līdz 8. martam. 

Izstādes norisi atbalsta Igaunijas Kultūrkapitāla fonds. 

Rīgas Latviešu biedrība un biedrība „Estonia” īpaši pateicas par sadarbību izstādes rīkošanā Igaunijas Republikas Vēstniecībai Latvijā un  Igaunijas Tekstilmākslinieku savienībai. 

Ieeja izstādē par ziedojumiem.

12% no sarīkojumos gūtajiem ziedojumiem Rīgas Latviešu biedrība ziedos Ukrainas cilvēku atbalstam.

Sarīkojums tiks filmēts un fotografēts. Foto un video materiāli vēlāk var tikt izmantoti pasākuma publicitātei internetā (sociālajos tīklos, medijos).






      Atpakaļ