126281

SOMUGRU DIENA UN RUDENS RAŽAS SVĒTKI RĪGAS LATVIEŠU BIEDRĪBĀ
15.09.2022


Sestdien, 24. septembrī, Rīgas Latviešu biedrība aicina  rudenīgās noskaņās atzīmēt urbānās biškopības projekta RLB Jumta bites 2022 ražas svētkus, kā arī  piedalīties “Somugru dienā”

Rudens ir laiks, kad  priecājamies par padarīto un dabas veltēm, kā arī atceramies senčus un viņu mantojumu – dzīvesziņu, valodu, kultūru.  Senatnē lielu daļu mūsdienu Latvijas teritorijas apdzīvoja lībieši – tauta ar bagātu kultūru, kas pieder somugru valodu saimei. Rīgas Latviešu biedrības  aktivitātēs svarīgi  apzināties lībisko-somugrisko latvietībā, kā arī atrast kopīgo un interesanto atšķirīgajā somugru tautu kultūrā. 

Sākot no plkst. 13.30 Rīgas Latviešu biedrības nama 2. stāvā būs apskatāmi darbi ko iedvesmojusi lībiešu kultūra – starptautiskā mākslas plenēra “Līvzeme” gleznas, tēlnieka Ģirta Burvja skulptūras, kā arī RLB Folkloras komisijas materiāli par Dižās kokles izpētes projektu. Aktuālais somugru tautu kultūras pētīšanā un kopšanā izskanēs sarunās plkst. 14.00 RLB Līgo zālē,  piedaloties pārstāvjiem no somugru tautu valstu vēstniecībām (Igaunija, Somija, Ungārija), lektoriem, viesiem no Igaunijas,  sabiedriskajām organizācijām un muzejiem, folkloras kopu un māksliniecisko kolektīvu dalībniekiem, kas pēta, kopj un popularizē somugru tautu kultūru, kā arī māksliniekiem, kuru iedvesmas avots ir šīs tautas (interesentiem vēlams pietikties pa tālruni  + 371 29528421).

Savukārt no plkst. 16.00 RLB pagalmā notiks RLB ražas svētku aktivitātes!  RLB Folkloras komisijas radošās darbnīcas  aicinās sajust dabas materiālus  pašu  rokās, veidojot  siena lelles un gadskārtu maskas. Noskaidrosies arī tas, cik čakli pastrādājušas biškopja Māra Buholca bišu saimes, kas šovasar liepu ziedēšanas laikā apdzīvoja RLB Baltās zāles balkonu unVērmanes dārzu – ar ievāktā medus degustācijām un ražas svara prognožu spēles uzvarētāju apbalvošanu noslēgsies RLB urbānās biškopības projekta “Jumta bites” 2022. gada sezona. Ražas svētku apmeklētāji aicināti ne tikai cienāties ar medu un rudens našķu bufetes gardumiem, bet arī dalīties savās gardumu radīšanas prasmēs, piedaloties gardākās pašceptās rudens plātsmaizes konkursā!
 
Ar skanīgu mūziku un rudens dančiem RLB ražas svētkus “Somugru dienas” noskaņās kuplinās Rīgas lībiešu dziesmu ansamblis “Līvlist”, folkloras draugu kopa “Skandienieki”,  RLB Folkloras komisijas “Rīgas Danči”  un muzikanti no Igaunijas.

Sevišķi īpašu autmosfēru sarīkojumā uzburs pasaulē lielākās kokles skanējums. “Tas būs pirmatskaņojums tādai mūzikai, ko ar koklēm līdz šim nevarētu iedomātes skanam. Dzidēsim, gan smalkas lietus lāses, gan Pērkontēva dārdus, gad Dagavas šalkoņu.” – šādi instrumenta skanējumu raksturo koklētāja Zane Sniķere, kas komponējusi īpaši Dižkoklei veltītu skaņdarbu, kuru RLB ražas svētku vakarā atskaņos kopā ar koklētāju Malvīni Mantinieci. 

Sarīkojumu organizē Rīgas Latviešu biedrība sadarbība sadarbībā ar RLB Folkloras komisiju, asociāciju “Fenno – Ugria” (Igaunija), somugru tautu valstu vēstniecībām Latvijā (Igaunija, Somija, Ungārija) un SIA “Metsa Forest Latvia” atbalstu.

Ieeja visos pasākumos – bez maksas. 
      Atpakaļ