114855

Pirmās latviešu nacionālās operas “Baņuta” koncertuzveduma tiešraide
18.11.2020


Valsts svētkos Rīgas Latviešu biedrība tiešraidē dāvā klausītājiem pirmās latviešu nacionālās operas “Baņuta” koncertuzvedumu

   

Kopjot un uzturot nacionālo identitāti un sekmējot savu sakņu un vēstures apzināšanos, īpaši laikā, kad atzīmējam mūsu valsts gadadienu, ir svarīgi pieminēt nozīmīgus kultūras notikumus, novērtēt to nozīmi un ielikto pamatu mūsdienu kultūras dzīves attīstībā. Rīgas Latviešu biedrība  Latvijas valsts 102. gadadienā -  2020. gada 18. novembrī  plkst. 19.00 tiešraidē no RLB Lielās zāles aicina uz koncertuzvedumu “Pirmajai latviešu nacionālajai operai „Baņuta” – 100”.

Laikā, kad Latvijas kultūru un sabiedrisko dzīvi nospiedis Covid – 19 izraisītās krīzes slogs, operas “Baņuta” 100 – gades atcere Rīgas Latviešu biedrības 152. gadskārtā un Latvijas Republikas proklamēšanas 102. gadadienā  - 2020. gada 18. novembrī  ir gan kā nacionālās kultūras ilgtspējas apliecinājums, gan apliecinājums senākās latviešu organizācijas – Rīgas Latviešu biedrības darbības nepārtrauktībai, arī mūsdienīgs atgādinājums par to trauksmaino laiku  pirms 100  gadiem – 1920. gada pavasari, kad, pārvarot grūtības, auga Latvijas valsts, kad pirmo reizi tika iestudēta pašiem sava- latviešu nacionālā oriģinālopera.

Koncertuzvedumā „Pirmajai latviešu nacionālajai operai „Baņuta” - 100”  koncentrētā veidā divu klavieru pavadījumā, sekojot pirmās latviešu nacionālās operas libreta oriģinālam, skanēs operas nozīmīgās un skaistākās ārijas un dziedājumi jaunu, daudzsološu solistu Laimas Krīgeres (soprāns), Jura Jopes (tenors), Riharda Millera (baritons), Tatjanas Kalniņas (alts), Edgara Ošleja (bass), Daiņa Kalnača (tenors) izpildījumā. Operas sižetam sekot un Artūra Krūmiņa libreta oriģināla poētisko tekstu atklāt palīdzēs Vēstītājs – JRT aktieris Gundars Āboliņš. Pie klavierēm– koncertuzveduma muzikālais vadītājs prof. Ventis Zilberts un pianiste Inguna Puriņa. Diriģents – prof. Viesturs Gailis, vokālā konsultante – prof. Zigrīda Krīgere. Koncertuzvedums tapis Gunta Gailīša režijā, scenārija autore – Stella Līpīte. Interneta tiešraidi RLB Facebook lapā https://www.facebook.com/RigasLatviesubiedriba nodrošina SIA “Deem”, tiešraides režisori Edmunds Mickus un Daina Kricmane.

Koncertuzvedumu un interneta tiešraidi atbalsta Rīgas dome.

Operas “Baņuta” koncertuzvedums, ko  Rīgas Latviešu biedrība veido ar dziļu pietāti pret Artūra Krūmiņa libreta oriģinālu un Alfrēda Kalniņa mūzikas tradicionālo skanējumu, Latvijas dzimšanas dienā izskanēs kā cieņas pierādījums mūsu nacionālās kultūras ceļa aizsācējiem, apliecinājums tradīciju pārmantojamībai, to dzīvotspējai un aktualitātei mūsdienu pasaulē, nodrošinot nacionālās kultūras ilgtspēju, neskatoties uz apdraudējumiem un krīzēm, ko nes mūsu dinamiskais un pārmaiņām bagātais laiks. 

Alfrēda Kalniņa opera  “Baņuta” (libreta autors – Artūrs Krūmiņš) uzšķīra pirmo lapaspusi latviešu nacionāloperas klasiskajā repertuārā. Bet sākums tam visam ir meklējams 1903. gadā, kad latviešu mūzikas dzīves galvenā virzītāja un vadītāja Rīgas Latviešu biedrība (RLB) un tās Mūzikas komisija izsludina publisku sacensību – konkursu latviešu nacionālās operas tekstam (libretam). Konkursam tika iesniegti septiņi darbi. Mūzikas komisijas žūrijā bija tā laika atzītas kultūras prominences – J.Vītols, T.Zeiferts, A.Jurjāns, E.Dārziņš. No iesūtītajiem manuskriptiem eksperti atzina vienu – “Baņutu” ar moto “…uz laimi! Un nomirt – tikai brīdis”, kura autors bija arhitektūras students Artūrs Krūmiņš. Pēc konkursa rezultātu paziņošanas sākās aktīva darbošanās un vairāki komponisti bija gatavi rakstīt jauno operu; taču lielie politiskie satricinājumi 20. gadsimta pirmajā pusē attālināja mūsu pirmās operas piedzimšanu un tās uzveduma tapšanu. 

Opera “Baņuta” tapa un pirmizrādi piedzīvoja sarežģītajā laikā, kad tika būvēti un stiprināti Latvijas valsts pamati, savā veidā apliecinot Latvijas valstiskumu. Komponists Alfrēds Kalniņš operu “Baņuta” raksta Liepājā 1918. – 1919. gadā. Nozīmīga loma operas tapšanā ar Andrejam Frīdenbergam - advokātam, mecenātam un vēlākajam Rīgas pilsētas galvam (1920.-1921.), kura neatlaidīgi mudināts, komponists Alfrēds Kalniņš uzņemas misiju: radīt jaundibinātās Latvju Operas (vēlākās Latvijas Nacionālās operas) mākslinieku saimei un visai latviešu tautai tik  nepieciešamo pirmo latviešu nacionālo oriģināloperu. Operas “Baņuta” pirmizrāde notika 1920. gada 29. maijā Latvijas Nacionālajā operā. Operas “Baņutas” ceļš tās 100 gadu pastāvēšanas vēsturē ir gājis kopsolī ar mūsu valsts likteņgaitu gan prieka un svinīga pacēluma, gan izmisuma un traģikas pilnos brīžos. Tā ir skanējusi arī tālu pasaulē, vēstot par mūsu romantisko pagātni, mūsu pasaules skatījumu un izjūtu, bagātajām tradīcijām un pārdzīvojumiem. 

      Atpakaļ