73208

Masku spēle 4 ainās „Galma gleznotājs”
16.10.2016Anšlava Eglīša 110 dzimšanas dienai veltīts sarīkojums  - masku spēli 4 ainās
Galma gleznotājs 

      Rīgas Latviešu biedrības Teātra komisija un Siguldas Tautas teātris laipni ielūdz uz Anšlava Eglīša masku spēli 4 ainās Galma gleznotājs 2016. gada 16. oktobrī  plkst. 16.00 Rīgas Latviešu biedrības Zelta zālē. Teātra zinātnieka Viktora Hausmaņa ievadvārdi. 
      Anšlavs Eglītis: Ņēmos sacerēt romantisku pārpratumu spēli – „brīvi” saistītu ar Leonardo da Vinči dzīves posmu Milānas hercoga galmā. Likās patīkami padarboties ap šo fantastiski daudzpusīgo un diezgan noslēpumaino renesanses meistaru.
      Eglītis tēlo dievišķīgas dzirksts apmirdzēto Leonardo da Vinči un viņa skolnieku Frančesko, kuri, 1482.g., paša Milānas hercoga Lodoviko Sforcas aicināti , no Florences ierodas Milānas galmā. Lionardo (lugā izcilā meistara vārds ir ar šīm mazajām izmaiņām) jākļūst gan par galma gleznotāju, gan par pils, dārzu un pašas Milānas pārveidotāju - pilsētai un galmam jātop pirmajiem Itālijā un visā pasaulē. Taču Lodoviko sapnis sastopas ar lieliem pārbaudījumiem, jo abu jauno cilvēku ierašanās satracina gan hercogieni Beatriči, gan veco galma gleznotāju Graciadio. Ir noprotams, ka Beatriči un Lionardo saista kāds noslēpums, kādas īpašas attiecības, kuras sakņojas pagātnē.Jāpiemin to, ka ļaudis šajā lugā, vēlēdamies izdibināt citu noslēpumus, vēlēdamies apmierināt savu egoismu un  jebkuriem līdzekļiem saglabāt savu statusu sabiedrībā,  uzdodas par citiem cilvēkiem, piesavinās cita vārdu. Rodas virkne intrigu, kuras tiek skaidrotas asprātīgos dialogos. Taču jautājums saglabājas visas izrādes garumā, vai tiešām ir jānomaina savs vārds, sava patība, uzdodoties par citu. Ko iegūstam ( ja iegūstam) un ko zaudējam, pat nododam. Hercogs Lodoviko pēdējā sarunā ar Lionardo saka: No visām cilvēka jūtām tikai draudzība var ilgt visu mūžu, no visiem cilvēka darbiem tikai māksla dzīvo pāri laikam.
      Vai tā ir? Vai cilvēku daba pagājušo gadsimtu gaitā ir ko mācījusies, vai arī ne vienā vien situācijā atpazīsim mūsu ikdienā joprojām piedzīvotas masku spēles? Ceram, ka 16. oktobra pēcpusdiena  Rīgas Latviešu biedrības Zelta zālē kļūs par interesantu, intriģējošu piedzīvojumu Milānas galmā kopā ar Lionardo,  Beatriči un citiem galma  iemītniekiem.
Izrādes scenogrāfe un kostīmu māksliniece ir Evita Rusova (LMA profesora un izcilā scenogrāfa Andra Freiberga studente). Ir radīta neparasta un spēcīgi uzrunājoša mūzika (autors UNIMENTAL).
      Izrādi atbalsta Siguldas novada kultūras pārvalde 
      Ieeja par ziedojumu! 


                                                                      Siguldas Tautas teātra režisore Ā. Liepiņa – Stūrniece
      Atpakaļ