63334

Mārtiņa Zīverta lugas “Kurrpurrū” lasījums
04.02.2016


Mārtiņa Zīverta lugas “Kurrpurrū” lasījums
 
 
Rīgas Latviešu biedrības Teātra komisija ielūdz uz Mārtiņa Zīverta lugas “Kurrpurrū” lasījumu 2016. gada 4. februārī Rīgas Latviešu biedrības Kamīnzālē plkst. 18.00.

      Mārtiņš Zīverts ir viens no izcilākajiem latviešu dramatiķiem, tikai vēsturiskā  situācija, diemžēl, iespaidojusi viņa  literārā mantojuma nonākšanu Latvijas teātra mākslā: 1944. gadā Zīverts devās bēgļu gaitās uz Zviedriju, kur strādāja vienkāršu darbu, bet joprojām turpināja nodarboties dramaturģijā, sacerēdams lielu skaitu mākslinieciski augstvērtīgu lugu, taču Latvijā tās izrādīt bija aizliegusi cenzūra, un latviešu skatītājiem daudzas palika neiepazītas. Situācija izmainījās pēc Latvijas neatkarības atgūšanas, tomēr daudzas no Mārtiņa Zīverta lugām Latvijā palika neizrādītas, un to skaitā ir arī viena no izcilākajām viņa lugām “Kurrpurrū”. Lugas darbība risinās Austrālijā, Sidnejas pilsētā, un lugas sacerēšanu Zīveram rosinājusi viesošanās Austrālijā 1957. gadā. Tur uz rakstnieku lielu iespaidu atstāja neliela putna smeldzīgais sauciens “kurrpurrū”, to Zīverts licis savas lugas nosaukumā, un tas būtībā caurauž viņa emocionāli piesātināto lugu, kuras centrā izvirzīta problēma par cilvēka attiecību galvenajām problēmām un lielākajām ētiskajām vērtībām. Lugas centrā izvirzīti divi tēli – viens no tiem – Antijs –  klasiskā latviešu tēla Antiņa  paveids, viņš naudai nepiegriež nekādu vērtību, Antija ideāls ir palīdzēt tuvākajam cilvēkam, un par tādu viņam kļūst policijas darbiniece Abigaila, kura izrādās ir neglābjami slima un iešļircina pārāk lielu morfija devu, lai klusi aizietu no dzīves. Lugā jaucas skumjas situācijas ar negaidītu ticību cilvēkam, un luga “Kurrpurrū” ir filozofiska drāma par cilvēka patieso būtību, Zīverts rāda cilvēkus, kādi tie ir.  Kad Abigaila no dzīves aizgājusi, no debesu tāles nāk skaudrs sauciens – kurrpurrū. 

      Rīgas Latviešu biedrības Teātra komisijai izveidojusies tradīcija katru gadu skatītājus iepazīstināt ar kādu līdz šim Latvijā mazāk pazīstamu Mārtiņa Zīverta lugu, un šoreiz izvēle apstājās pie vienas no psiholoģiski piesātinātākajām lugām – “Kurrrpurrū”.  Lugas lasījumu-izrādi iestudējusi Anna Eižvertiņa, pirms izrādes prof.  Viktora Hausmaņa stāstījums par šo lugu. 

 

Ieeja par ziedojumiem!
      Atpakaļ