109804

Mārtiņa Zīverta lugas “Kāds, kura nav” lasījums
31.01.2020


Turpinot sen iedibinoto tradīciju, Rīgas Latviešu biedrības Teātra komisija  aicina teātra cienītājus uz latviešu dramaturģijas spilgtākā pārstāvja Mārtiņa Zīverta lugas “Kāds, kura nav” lasījumu 2020. gada 31.janvārī, plkst. 18.00 Rīgas Latviešu biedrības Kamīna zālē. Lasījumā piedalīsies trīs izcili aktieri: Zīras lomā – Esmeralda Ermale, Iraids – Juris Kalniņš, bet Kāds – Gundars Āboliņš.  

Luga pirmo reizi izrādīta Stokholmā 1947. gadā, bet Latvijā  vienīgo iestudējumu piedzīvoja 1988. gadā, kad  izrāde Dailes teātra mazajā zālē tika veltīta Mārtiņa Zīverta 85 gadu jubilejai. 

Lugas virsraksts kādam var likties neparasts un mulsinošs, taču tam ir stingrs, realitātē gūts nosaukums, un tas atgādina par Otro pasaules karu, kurā bija iekļauti daudzi latviešu cīnītāji – daži palika kaujas laukā, kādi guva smagus ievainojumus, zaudēja arī atmiņu, prātu, sapratni, un viena šāda personība ir lugas centrā, viss viņam ir zudis, aizmirsts vārds un uzvārds – viņš vienkārši ir – Kāds ar Nr. WE265483. Šo svešinieku viņa bijusī sieva Zīra neatpazīst, viņa grib sākt kopīgu dzīvi ar Iraidu. Tad kādas sīkas sagadīšanās dēļ viņa atpazīst savu bijušo vīru, bet – tā sauktais Kāds – pēc Zīras dāvinātā krustiņa atpazīst, ka Zīra ir viņa sieva. Zīverts lugā nu risina vissarežģītāko jautājumu – ko darīt?  Kā būt? Kā rīkoties? Zīrai, protams, ērtāk būtu kopā ar Iraidu aizbraukt, bet – kas notiks ar viņas vīru? Atstāt neziņā? – Vai viņš būs spējīgs izdzīvot? Zīra izšķiras par visgrūtāko, vissarežģītāko ceļu – viņa paliks kopā ar vīru, noliks savas vieglās dienas un palīdzēs Kādam izdzīvot. Zīverta lugas risinājums liek skatītājam domāt, bet autors izšķiras par visgrūtāko, vissarežģītāko ceļu. Un te izpaužas Zīverta dramaturģijas savdabība un būtība.

 

Ieeja par ziedojumu.

      Atpakaļ