61001

Jaunās mūzikas festivāls "Arēna"
29.10.2015


Jaunās mūzikas festivāls
"ARĒNA"
 
No 14. oktobra līdz 6. novembrim Latvijā jau četrpadsmito reizi norisināsies Jaunās mūzikas festivāls “ARĒNA”. Šogad klausītājiem Rīgā, Siguldā un Liepājā tiks piedāvātas desmit laikmetīgās mūzikas un mākslas programmas akustiski un vizuāli neparastos risinājumos. Pirmo reizi festivālā būs īpaša programma arī bērniem, aicinot viņus ne tikai baudīt mūzikas un mākslas priekšnesumus, bet arī pašiem meistarklasēs gatavot mūzikas instrumentus.
Šīgada bagātīgajā festivāla „ARĒNA” programmā īpaši jāizceļ trīs unikāli mūsdienu akadēmiskās mūzikas projekti, kas klausītājus pārsteigs gan muzikālā, gan saturiskā, gan scenogrāfiskā ziņā – elektroakustiskā kameropera MARIENGLASS, Latvijas Radio kora projekts CANTO 33 un franču komponista Fransuā Sarāna muzikālas performances NO SAY NO WAY pasaules pirmatskaņojums.
Šveiciešu komponista Beata Gizina (Beat Gysin) kameropera MARIENGLASS, kas sacerēta pēc Franca Kafkas romāna “Pils” ("Der Schloss") motīviem būs neparasts notikums gan mākslinieku un klausītāju izvietojuma ziņā, gan viņu savstarpējo attiecību un paša darba atskaņojuma ziņā, kas vienlaicīgi notiks gan dzīvā, gan elektroniskā veidā. To piedzīvot varēsim trīs izrādēs 16. un 17. oktobrī Rīgas Reformātu baznīcā.
Latvijas Radio koris, kas šo gadu pavada 75 gadu jubilejas gaidās, sadarbībā ar kolorīto šveiciešu komponisti Helēnu Vinkelmani (Helena Winkelman) ARĒNAS klausītājiem šogad sagatavojuši projektu CANTO 33 - stundu garu uzvedumu, kas sacerēts, iedvesmojoties no Dantes Aligjēri nemirstīgās “Dievišķās komēdijas” tekstiem. Kompozīcijas pasaules pirmatskaņojums notiks 24. oktobrī Erfurtes katedrālē Vācijā, bet Rīgā to dzirdēsim 30. novembrī Sv. Pētera baznīcā.
Franču komponists Fransuā Sarāns (Francois Sarhan) šīgada festivālā „ARĒNA” piedāvā muzikālas performances NO SAY NO WAY pasaules pirmatskaņojumu, kas notiks 1. novembrī Kultūras telpā „3 māsas”. Tajā piedalīsies gan neordinārā perkusioniste Dženifera Torensa (Jennifer Torrence) (ASV/Norvēģija), gan pats autors,  būdams arī šī uzveduma scenogrāfs. Atskaņojumā šoreiz netiks izmantoti klasiskie sitaminstrumenti – vien ķermeņa perkusijas jeb body percussion un sadzīves priekšmeti.
Līdztekus iepriekš minētajiem „ARĒNA” šogad piedāvā arī divus klasiskus mūsdienu mūzikas koncertus, ko sniegs divi izcili atskaņotājkolektīvi. Ansamblis “Mise-en” (ASV), kas ir viens no šībrīža ievērojamākajiem laikmetīgās mūzikas izpildītājiem Ņujorkā, uz Rīgu atvedis amerikāņu komponistu pašus jaunākos darbus, ko dzirdēsim 29. oktobrī Rīgas Latviešu biedrības namā koncertā „AMERIKĀŅU TV REKLĀMAS. POST-MINIMĀLISMA PIRMATSKAŅOJUMI”. Savukārt ģitāras un perkusiju duets “El Cimarron Duo” (Austrija/Itālija) sagatavojuši  trīs jaundarbus, ko speciāli ARĒNAI radījuši komponisti Oskars Herliņš, Gerhards Štēblers (Gerhard Stäbler) un Agustīns Kastilja-Avila (Agustín Castilla-Ávila). Tie 20. oktobrī skanēs Mākslinieku savienības galerijā programmā „KONTRAPUNKTS. UTOPISKIE DIALOGI”.
Atzītais latviešu komponists un etnomuzikologs Valdis Muktupāvels (kokle, balss) sadarbībā ar šveiciešu mākslinieci un komponisti Helēnu Vinkelmani (vijole, perkusijas) aicinās uz folkloras un mūsdienu mūzikas improvizācijas koncertiem “NO ALPIEM LĪDZ GAIZIŅAM”, kuros varēsim baudīt latviešu un šveiciešu tradicionālās un mūsdienu mūzikas sarunu. Tie notiks no 27. līdz 31. oktobrim Rīgā, Liepājā un Siguldā.
Īpašs notikums būs arī Turcijas slavenākā dziedātāja Mustafa Doana Dikmena viesošanās koncertlekcijā par Tuvo Austrumu un Rietumeiropas mūzikas saskares punktiem - „SAKNES NĀKOTNĒ”. 5. novembrī Rīgas Latviešu biedrības namā viņš uzstāsies kopā ar unikālo un pasaulē augstu novērtēto starpkultūru mūzikas ansambli „Sarband”.
Bet pirmo reizi jaunās mūzikas festivāla „ARĒNA” vēsturē, šogad būs īpaša programma arī bērniem. Koncertos MEŽA DZIESMAS mūsdienu mūziku bērniem atskaņos latviešu mākslinieki Baiba Renerte, Artūrs Noviks, Ilze Gagaine un Jēkabs Nīmanis, savukārt komponiste Marina Gribinčika vadīs instrumentu darināšanas meistarklases. Šīs programmas bērniem būs pieejamas ne tikai Rīgā, bet arī Siguldā un Liepājā.
Jaunās mūzikas festivāls “ARĒNA” kopš 2002. gada ik rudeni Latvijas koncertzālēs pulcē jaunās mūzikas komponistus, atskaņotājmāksliniekus un klausītājus no daudzām pasaules valstīm. Festivāla moto “SAKLAUSI NĀKOTNI!” ietver sevī galveno festivāla ideju un mērķi – rādīt mūsdienu mūzikas dažādību visā tās krāšņumā, veicinot jaunas mūzikas tapšanu, atskaņošanu un dokumentēšanu. Šis ir viens no novatoriskākajiem kultūras notikumiem Latvijā un bez tā nav iedomājama mūsdienu mūzikas kultūras sistemātiska un loģiska attīstība Latvijā.

Koncerta biļetes Biļešu paradīzes kasēs www.bilesuparadize.lv

Ar cieņu
Antra Dreģe
Festivāla „ARĒNA” direktore
      Atpakaļ