62455

Daces Aperānes CD “Skaņas un Atskaņas” atvēršana
22.12.2015


Daces Aperānes  CD Skaņas un Atskaņas atvēršana 

 

Rīgas Latviešu biedrība, Rīgas Latviešu biedrības Mūzikas komisija un Latvijas Komponistu savienība laipni ielūdz interesentus 2015. gada 22. decembrī plkst. 19.00 Rīgas Latviešu biedrības Zelta zālē noklausīties koncertu Daces Aperānes CD Skaņas un Atskaņas atvēršana & Latviešu komponistes klavierēm. Programmā Daces Aperānes, Ilonas Breģes, Lūcijas Garūtas, Selgas Mences, Indras Rišes skaņdarbi. Muzicēs Diāna Zandberga. Komponistes Daces Aperānes un Rīgas Latviešu biedrības Mūzikas komisijas priekšsēdētāja, muzikologa Arvīda Bomika uzrunas
 
 
Decembrī ierakstu kompānija SKANI sadarbībā ar Latvijas Mūzikas informācijas centru izdod Daces Aperānes klaviermūzikas albumu Skaņas un atskaņas (sērijā Latvijas Komponisti) pianistes Diānas Zandbergas ieskaņojumā.
Tādēļ koncertprogrammā Latviešu komponistes klavierēm plaši pārstāvēta Daces Aperānes daudzkrāsainā klaviermūzika, kas pārsteidz ar tēlainības diapazonu – no neobarokālās askētiskās Sarabandas un impresionistiski izsmalcinātajām Haikām līdz franču šarma caurstrāvotajam veltījumam šansona dziedātājai Edītei Piafai Mūzikā no baleta Edīte.
Nereti Daces Aperānes mūzikas valodā jūtama dažādu tautu folkloras ietekme - spāņu flamenko melodika un arābu skaņkārtas Divos sapņos, ungāru tautas instrumenta cimbalas spēles paņēmieni klavierdarbā Cimbala, latviešu tautasdziesmu intonācijas Trijās noktirnēs.  Lai izgaismotu latviešu klaviermūzikas īpašo krāsu paleti, koncertā līdzās Lūcijas Garūtas darbiem skanēs arī Maijas Einfeldes Albuma lapa, Selgas Mences Elpojošie akmeņi, kā arī Pasakas, ko komponējušas Ilona Breģe un Indra Riše.
"Reizēm man šķiet, ka daba, dzeja, māksla, atmiņas un noskaņas izstaro ļoti savdabīgu iekšējo mūziku. Mans kompozīcijas process sakņojas šīs iekšējās mūzikas uztverē un tālākveidē.
Es esmu dziļi pateicīga Diānai Zandbergai par aicinājumu komponēt daudzus klavierdarbus viņas koncertprogrammām un par viņas pārlikumiem klavierēm solo no manām kompozīcijām divām klavierēm un citiem sastāviem. Diānas niansētās, kvēlās un virtuozās interpretācijas man bijuši brīnišķīgi iedvesmas avoti, tāpat kā viņas lielā uzticība manam klaviermūzikas albumam - Skaņas un atskaņas." [Dace Aperāne]
 
Dace Aperāne dzimusi 1953. gadā Vinipegā, Kanādā, latviešu vecāku Mārtiņa un Ilgas Štauveru ģimenē. Klavierspēli sākusi apgūt 11 gados un jau 12 gadu vecumā, piedaloties jauno mūziķu kompozīcijas klasēs pie Dr. Pegijas Sampsones, radījusi pirmās kompozīcijas – klavierdarbus un dziesmas.
1972. gadā Dace uzsāka kompozīcijas studijas Makgila universitātē Monreālā pie Čārlza Pālmera, Brūsa Meitera un Braiena Čērnija. 1976. gadā viņa ieguva bakalaura grādu mūzikā. 1977./1978. gadā studēja kompozīciju ar Dāvidu Lobu Mannes mūzikas koledžā Ņujorkā, bet 1978. gadā mūzikas teoriju un kompozīciju Fontenblo vasaras skolā Francijā pie Nadjas Bulanžē un Luīzes Talmas.
1978. gadā Dace Aperāne turpināja kompozīciju studijas Hantera koledžā Ņujorkā pie Mairona Finka. Šo mācību iestādi viņa absolvēja 1980. gadā ar maģistra grādu.
Dace Aperāne ir Latvijas Komponistu savienības (1990) un Kanādas mūzikas centra (1993) biedre. Kopš 1994. gada viņa Latvijā, ir Starptautisko latviešu jauno mūziķu meistarkursu mākslinieciskā vadītāja. No 2005. gada pasniedz mūziku Skārsdeila skolu sistēmā Ņujorkā.
Saņēmusi Triju Zvaigžņu ordeni (2001) un pirmo Latviešu mūzikas balvu (2007) par latviešu mūzikas koncertu veicināšanu pasaulē, kā arī par jauno mūziķu prasmju un saskarsmes izkopšanu regulārās starptautiskās vasaras nometnēs un meistarkursos Latvijā
Dace Aperāne saviem solo darbiem klavierēm, kameransambļiem, balsij un orķestrim bieži iedvesmojusies no latviešu un citu valstu dzejas, mākslas un tautas mūzikas. Viņas kompozīcijas ir atskaņotas koncertos, festivālos, meistarkursos un dziesmu svētkos Kanādā, ASV, Latvijā, Lielbritānijā, Nīderlandē, Ungārijā, Vācijā, Krievijā un Meksikā. Komponistes mūzikas ieraksti atrodami Latvijas Radio arhīvos, skanējuši Latvijas Radio 3 Klasika  raidījumos, kā arī ASV klasiskās radio programmās.
Kopš 1989. gada Daces Aperānes mūzika ir daudzu Latvijas interpretu repertuārā. Notikuši vairāki viņas autorkoncerti Rīgā (Vāgnera zālē, Latvijas Nacionālajā operā, Rīgas Latviešu biedrībā), Siguldā, Cēsīs un citās Latvijas pilsētās. Vairumā Daces Aperānes darbu dominē gaiša vai melanholiski rāma noskaņa. Kritika atzīmējusi viņas mūzikas maigi disonanto raksturu un iekšējo sakāpināto izteiksmi.
 

Diāna Zandberga (Baibusa) klavierspēli mācījusies Eiropas Mūzikas akadēmijā Milānā pie leģendārā Lazara Bermana, bet vēlāk papildinājusies Granadosa-Maršala akadēmijā Barselonā pie izcilās spāņu pianistes Alisijas de Laročas. Pēc maģistra grāda iegūšanas Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā profesora Jura Kalnciema klasē, viņa turpināja studijas doktorantūrā pie profesoriem Jeļenas Ļebedevas un Sergeja Osokina, 2014. gadā iegūstot mākslas zinātņu doktora grādu. Kopš 2015. gada Diāna Zandberga ir Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas pieaicinātā docētāja.
No 1996. gada viņa koncertējusi Eiropā, ASV un Krievijā gan atskaņojot soloprogrammas, gan kā soliste ar Šumenas simfonisko orķestri Bulgārijā, Katalonijas simfonisko orķestri (diriģents Uve Munds) Palau de la Musica Catalana Barselonā, Krievijas Valsts simfonisko orķestri Klasika (diriģents Aleksandrs Kantorovs) Sanktpēterburgā, Bakau filharmonijas simfonisko orķestri un diriģentu Frančesko Atardi (Francesco Attardi) Rumānijā un Teatro dal Verme prestižajā koncertciklā Serate Musicali Milānā (Itālija).

Pianiste pirmatskaņojusi vairākus desmitus dažādu komponistu klavierdarbus un viņas spēle ieskaņota piecos CD albumos.

 

Atbalsta  

 

 
      Atpakaļ