109969

Tekstilmākslas izstāde “Mūsu stāsti / Meie lood”
28.02.2020


Februārī mūsu kaimiņi - Igaunijas Republika atzīmē savu 102.gadadienu. Nu jau astoto gadu februāris ir Igaunijas mēnesis arī Rīgas Latviešu biedrībā, kur šogad RLB sadarbībā ar biedrību „Estonia” sarūpējusi trīs igauņu tekstilmākslinieču – Ainiki Eiskopas, Sigridas Huikas un Sirjes Raudsepas darbu izstādi “Mūsu stāsti / Meie lood”.  

Biedrības „Estonia” – viena no senākajām Igaunijas igauņu organizācijām, dibināta 1865. gadā. Tās  loma Igaunijas nacionālās kultūras un identitātes veidošanā sasaucas ar Rīgas Latviešu biedrības vēsturisko lomu mūsu valstī. Arī mūsdienās biedrība „Estonia” turpina darboties igauņu nacionālās kultūras un mākslas laukā, pulcējot savu biedru vidū ievērojamus kultūras, mākslas un izglītības darbiniekus. Rīgas Latviešu biedrību un biedrību „Estonia” vieno sadarbības saites. Biedrība „Estonia” savulaik rīkojusi latviešu tekstilmākslinieku izstādes Igaunijā, savukārt Rīgas Latviešu biedrība nu jau sesto reizi RLB nama Baltajā zālē februārī piedāvā iepazīties ar igauņu tekstilmākslinieku daiļradi. 


 “MŪSU STĀSTI / MEIE LOOD” ir trīs igauņu tekstilmākslinieču izstāde, kas stāsta par viņu māksliniecisko pašizpausmi un mīlestību pret zīda apgleznošanas iespējām un paņēmieniem. Izstādē būs apskatāmi 22 darbi, radīti zīda apgleznošanas tehnikā, katrs stāstot savu, īpašu stāstu. 

Mākslinieces Ainiki Eiskopas  darbu stāsti atklāj austrumniecisko un tautisko rakstu šarmu. Sigrida Huika savu stāstījumu izceļ ar skaidriem un spēcīgiem attēliem, kas, tos rūpīgāk aplūkojot, atklājas īpašā smalkumā. Mākslinieces Sirjes Raudsepas darbiem piemīt laba krāsu un kompozīcijas izjūta, un tie, katrs atklājot savu stāstu, veido kopīgu veselumu.

Visas trīs mākslinieces ir studējušas tekstila dizainu Igaunijas Valsts mākslas institūtā (tagadējā Igaunijas Mākslas akadēmijā), bet to ir darījušas dažādos laika posmos, tāpēc arī viņu darba paņēmieni un izteiksmes līdzekļi ir atšķirīgi. Kopīgās izstādēs mākslinieces sadarbojas kopš 2012. gada. 

Ainiki Eiskopa dzimusi 1966. gadā Vīlandē. 1991. gadā absolvējusi Igaunijas Valsts mākslas institūta Tekstildizaina fakultāti. Māksliniece nodarbojas galvenokārt ar zīda apgleznošanu, bet ir darinājusi arī austus darbus, tekstilmozaīkas un izšuvumus. 

Sigrida Huika dzimusi 1964. gadā Tallinā. 1988. gadā absolvējusi Igaunijas Valsts mākslas institūta Tekstildizaina fakultāti. Māksliniece apglezno gan zīdu,  gan darina austus darbus.

Sirje Raudsepa dzimusi 1948. gadā Hāpsalā. Igaunijas Valsts mākslas institūtu absolvējusi 1974. gadā. Māksliniece specializējas galvenokārt zīda apgleznošanā, bet darina arī rotaslietas un tekstila rotaļlietas.

Izstāde apskatāma RLB Baltajā zālē no 2020. gada 4. līdz 29. februārim. Izstādes atklāšana -  otrdien, 4.februārī. plkst. 16.00. 

Izstādes atklāšanā piedalīsies mākslinieces Ainiki Eiskopa, Sigrida Huika un Sirje Raudsepa, Igaunijas Tekstilmākslas asociācijas un biedrības „Estonia” pārstāvji. 

Mākslas darbu radīto noskaņu papildinās muzikāls sveiciens Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas un Pārdaugavas Mūzikas un mākslas skolas Flautu kvarteta “Con Anima” sniegumā (mākslinieciskā vadītāja Inga Grīnvalde).


Rīgas Latviešu biedrība un biedrība „Estonia” īpaši pateicas par sadarbību izstādes rīkošanā Igaunijas vēstniecībai Latvijā un  Igaunijas Tekstilmākslinieku savienībai!  

      Atpakaļ