113870

KONCERTS PĀRCELTS UZ NENOTIEKTU LAIKU! STĪGAS. BALSIS. ELEKTROAKUSTIKA
16.10.2020


 

 

 KONCERTS UZ NENOTIEKTU LAIKU PĀRCELTS!

Baltijas komponistu jaundarbi starptautiskā projektā 

STĪGAS. BALSIS. ELEKTROAKUSTIKA


Ar Uģa Prauliņa jaundarba pirmatskaņojumu piektdien, 16. oktobrī, plkst. 19.00 Rīgas Latviešu biedrības nama Baltajā zālē startēs jauns, starptautisks projekts STĪGAS. BALSIS. ELEKTROAKUSTIKA, kurā turpmākajos gados Latvijā, Polijā un Skandināvijas valstīs plānots popularizēt Baltijas skaņražu jaunāko mūziku. Projekts tiks realizēts, sadarbojoties diviem sastāva ziņā unikāliem kolektīviem – vokālajai grupai PUTNI un poļu elektrisko stīgu instrumentu kvartetam NEOQUARTET, kas šim izpildītāju sastāvam radītos baltiešu komponistu jaundarbus prezentēs laikmetīgās mūzikas festivālos Eiropā.


PAR PROJEKTU


STĪGAS. BALSIS. ELEKTROAKUSTIKA būs apjomīgs elektroakustiskās mūzikas projekts balsīm, elektriskajiem stīgu instrumentiem, video un dzīvajai elektronikai. Projekta idejas autors ir Gdaņskas festivāla NeoArte Synthesizer of Arts Festival direktors, elektrisko stīgu instrumentu grupas NeoQuartet mūziķis Pāvels Kapica (Pawel Kapica), kurš, novērtējot vokālās grupas Putni uzkrāto pieredzi jaunās mūzikas atskaņošanā un tās profesionālo izpildījuma kvalitāti, saskatījis neparastu platformu, kurā abu kolektīvu unikālajam skanējumam sabalsoties jaunā rakursā.

Neo Quartet un Putnu sadarbībā no 2020. līdz 2022. gadam plānots iestudēt un atskaņot Baltijas reģiona valstu – latviešu, lietuviešu, poļu, zviedru, igauņu – autoru jaunākos darbus. Projekta ietvaros Baltijas reģiona komponisti ir aicināti komponēt jaundarbus šim izpildītāju sastāvam, kas tiks prezentēti vairākos laikmetīgās mūzikas festivālos Eiropā.

2021. gada rudenī jau ieplānoti jaundarbu pirmatskaņojumi Gdaņskā, Krakovā un Varšavā. Turpmākā abu grupu sadarbība saistās ar paplašinātu programmas prezentāciju Skandināvijas valstīs, popularizējot vienlaikus latviešu un baltiešu jaunāko mūziku un arī Rīgas profesionālo mūziķu sniegumu.


PAR UĢA PRAULIŅA JAUNDARBU un KONCERTU


Pirmā abu kolektīvu satikšanās notiks koncertā piektdien, 16. oktobrī, plkst. 19.00 Rīgas Latviešu biedrības nama Baltajā zālē. Koncerts vienlaikus notiks digitālā formātā un dzīvajā izpildījumā. Drošības ierobežojumu dēļ poļu mūziķi koncertā piedalīsies attālināti, uzrunājot klausītājus un muzicējot caur videoierakstu, savukārt vokālā grupa Putni un komponists Uģis Prauliņš uzstāsies klātienē.

Koncertā pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos Uģa Prauliņa Hip hop variācijas, kurā izmantots folkloras materiāls latviešu teicamo dziesmu garā, kas saskaņots un interaktīvi savienots ar šim skaņdarbam ļoti svarīgo ritmisko pamatu – stīgu kvarteta ritma funkcijām, kuras ir detalizēti pielietotas laikmeta mūzikas, īpaši hiphopa, tradīcijās un to iespaidā. Darba forma, līdzīgi renesanses, arī baroka laika skatuviskiem uzvedumiem un mūsdienu ritmiskās mūzikas live tradīcijām, ir elastīga – tā var tapt pagarināta, papildināta, saīsināta vai atkārtota, vadoties no konkrētā koncerta atmosfēras un zāles akustikas. Hiphopa ritmiskās struktūras tehnoloģiski ir zināms izaicinājums akadēmiskiem mūziķiem, taču reālā dzīve jau sen lieto šīs ritmiskās formulas un transa elementus.

Autors par projektu saka: “Putni ir nerimtīga, nepagurstoši aktīva vienība, kura ir ierosinājusi daudzus jaundarbus un komponistus. Ar Putniem esam sadarbojušies vairākkārt – gan projektā Pilsētas romance, gan kopā ar dzejnieku Jāni Rokpelni Ērmaņu muižā... Šī sadarbība ir kaut kas jauns un nākošā kvalitātē – ar izcilu stīgu kvartetu Eiropas, ja ne pasaules līmenī. Tas rosināja ilgi nedomāt un piebiedroties Antras Dreģes aicinājumam rakstīt šādam sastāvam.”

Blakus Uģa Prauliņa jaundarbam koncertā skanēs arī Staņislava Judina improvizācijas kontrabasam un elektronikai, poļu komponista Aleksandra Kosjova ( Aleksander Kosciow) 10.stīgu kvartets, NeoQartet mūziķu radītais oriģināldarbs elektriskajiem instrumentiem  Gotan Loop, Trance Mission, kā arī  Pētera Vaska darbs The Fruit of Silence stīgu kvartetam, Ievas Alenčikas savulaik ansamblim Luar rakstītais Moonlight un citi darbi, pilnībā atklājot Neo Quartet arsenālā pieejamās elektronikas iespējas un Putnu balsu izcilo skanējumu.


INFORMĀCIJA PAR MŪZIĶIEM:


Vokālā grupa PUTNI dibināta 1993. gadā. To veido astoņas dziedātājas, kuras savu meistarību guvušas, dziedot Latvijas profesionālajos koros un vokālajās grupās (Valsts Akadēmiskais koris Latvija, Latvijas Radio koris, kamerkoris Ave Sol, Rīgas vokālā grupa, Marana u. c.), kā arī uzstājoties kā solistes un diriģentes dažādos muzikālos projektos.

Vokālās grupas Putni galvenais uzdevums, uzsākot savas muzikālās gaitas 1993. gadā, bija izrauties no tradicionālās sieviešu ansambļu kustības un pierādīt, ka tādam izpildītāju sastāvam kā sieviešu vokālais ansamblis iespējams pretendēt uz ko nopietnāku nekā šlāgera tipa dziesmiņas klavieru pavadījumā. Rūpīgi un mērķtiecīgi, caur jaundarbu pasūtinājumiem ansambļa laikabiedriem – komponistiem gan Latvijā, gan aiz tās robežām -, ticis uzkrāts vērā ņemams mūsdienu mūzikas repertuārs. Ilgu laiku Putni bija vienīgā šāda tipa vokālā grupa, kas ar savu darbību saviļņoja visu ansambļu dziedāšanas kustību un iedvesmoja arvien vairāk ansambļu pievērsties nopietnam koncertrepertuāram.

Putni sadarbojušies gandrīz ar visiem komponistiem Latvijā, grupas kontā ir vairāk par 120 pasaules pirmatskaņojumu, starp kuriem ir tādi šedevri kā Maijas Einfeldes Sirēnu sala, Jura Ābola Burhanuddina Rabani Brīnumainais gredzens jeb Piecas politiski erotiskas rotaļas 8 daiļām Eiropas dāmām, Poļu kolendas un Sv. Asīzes Franciska sarunas ar Putniem, Georga Pelēča oratorija Hildegardes dziesmas un Рождественское песнопение, Riharda Dubras Dziesmas pusnakts tumsā, Uģa Prauliņa dziesmu cikls ar Ingas Gailes dzeju, Anša Saukas Septiņas japāņu haikas par pavasari,  Indras Rišes Pamošanās, Paula Dambja Mečildes dziesmas, Imanta Zemzara  Mūsu pasaule – rožu lapene, Marinas Gribinčikas Piektais gadalaiks,  Kristapa Pētersona Perfume,  Santas Ratnieces Claybird` s Lullaby  un daudzi citi.

Ansambļa koncerti saņēmuši augstu novērtējumu Latvijā, Eiropā, Austrālijā, Japānā un ASV tā skaistā skanējuma un neparasto, oriģinālo koncertprogrammu dēļ. Grupa ieguvusi godalgotas vietas, tai skaitā Grand Prix septiņos starptautiskos konkursos. Programmu spektrs ietver latviešu tautas dziesmas, latviešu un ārzemju autoru jaundarbus, klasisko un viduslaiku komponistu darbus, arī džeza un rokmūzikas elementu caurvītas kompozīcijas. Katru gadu grupa pasūtina un pirmatskaņo 3-7 jaundarbus. 


NEOQUARTET ir viens no Eiropas aktīvākajiem jaunās mūzikas izpildītāju kolektīviem. Muzikāli virtuozie un tehniski meistarīgie mūziķi ir īpaši specializējušies laikmetīgās mūzikas atskaņošanā – viņu izpildījuma arsenālā ir gan akustiskas, gan sintezētas skaņas, dzīvās un ierakstītās elektronikas daudzpusīgie efekti. Kvarteta darbības virzītājspēks ir eksperimentāls un radošs gars, profesionalitāte, interese par tehnoloģijām.

Kvartets gan savā klasiskajā veidolā (akustiskais stīgu kvartets), gan ar 2012. gadā aizsākto elektronisko instrumentu projektu atskaņojis neskaitāmus koncertus ievērojamos Eiropas, Ķīnas, Dienvidkorejas, Japānas un ASV (koncerts slavenajā koncertzālē Carnegie Hall) festivālos un koncertzālēs. Kopš 2017. gada NeoQuartet uzstājas ar elektriskiem stīgu  instrumentiem, sintezatoriem un looper tehnikām. Kvarteta elektroniskais formāts nodēvēts par Neo Electric Quartet, un tas ir pasaulē unikāls kolektīvs – vienīgais elektriskais stīgu kvartets, kas atskaņo mūsdienu akadēmisko mūziku. 

Grupa izdevusi astoņus kompaktdiskus, saņēmusi augstākos Polijas profesionālās mūzikas apbalvojumus. Vairāk par ansambli var lasīt šeit: www.neoquartet.pl Ieskats grupas elektro-audio-vizuālajā programmā šeit: https://youtu.be/1dQ434_9ZzM

 

Biļetes "Biļešu Paradīze" kasēs, interneta vietnē https://www.bilesuparadize.lv/lv/event/85020
Koncerta dienā Rīgas Latviešu beidrībā  

 

Koncerts notiek ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta, Polijas Kultūras Ministrijas atbalstu. 

      Atpakaļ