116427

Skanīga brīvdabas izstāde “Sīki putni – diži putni” Turaidas muzejrezervātā
29.04.2021


Turaidas muzejrezervātā skatāma skanīga brīvdabas izstāde “Sīki putni – diži putni”, kuras idejas līdzautore ir Turaidas muzejrezervāta muzejpedagoģe Rīgas Latviešu biedrības Folkloras komisijas vadītāja Margita Poriete.  
Izstādes vēstījums ir par mazajiem putniem, jo lībiešu pavasara tradīcijā  īpaša vieta ir mazo putnu saukšanai – modināšanai. Šī tradīcija saistīta ar senu ticējumu, ka mazie putni nekur tālu neaizlaižas, bet guļ paslēpušies un tie jāmodina, lai ātrāk atnāktu pavasaris.  Izstādē skatāmas Latvijā dzīvojošā somu mūziķa, RLB “Somugru dienu 2020” dalībnieka un putnu vērotāja Marko Ojalas mazo putnu fotogrāfijas un dzirdamas tajās redzamo putnu balsis, kuras var atskaņot ar QR koda palīdzību. Izskanēs arī Marko Ojalas iedziedātā somu tautasdziesma par putniem un pavasara tuvošanos. Putnu balsu ieraksti tapuši sadarbībā ar www.putni.lv un ar savu padomu izstādes veidošanā ir arī palīdzējis ornitologs Gaidis Grandāns, izstādes dizainu veidojis Turaidas muzejrezervāta datordizaina speciālists Nauris Dainis.
Starp fotoattēliem gan satupuši, gan savus spārnus izpletuši dažādu raksturu putni, kurus ar tradicionāliem paņēmieniem darinājusi muzejpedagoģe Margita Poriete no dabas materiāliem – lina, žagariem, siena, niedrēm un salmiem. Atsevišķu putnu izveidošanas metodes ir vienkāršas un var iedvesmot ikvienu Lieldienu laikā  radīt savai mājai svētku noskaņu.
Izstāde brīvā dabā, kurā iepazīstamas atziņas par putniem folklorā un faktos, apskatāmas putnu fotogrāfijas un dzirdamas to balsis ir piemērota gan ģimenēm ar bērniem, gan interesentiem, kurus aizrauj daba.  Turaidas muzejrezervāts  piedāvā arī  iespēju tālākām pastaigām meža teritorijā, tādējādi izstādes noskaņas turpinājumā – brīvdabas putnu kora koncerts. Savukārt Turaidas senās arhitektūras un vēstures liecības atgādinās, ka dabas krāšņums un putnu balsis cilvēci ir pavadījuši gadu tūkstošiem.
Brīvdabas izstāde apmeklētājiem atvērta muzejrezervāta darba laikā katru dienu līdz 29. aprīlim. Ieejas maksa – ieejas biļete Turaidas muzejrezervātā. 
Apmeklējot Turaidas muzejrezervātu jāievēro valstī noteiktie COVID-19 ierobežošanas piesardzības pasākumi un individuālā atbildība par savu veselību. Aicinām rūpēties par roku higiēnu un izmantot publiski pieejamos dezinfekcijas stendus, kā arī ievērot distanci un sanitāro protokolu, apmeklējot publiskas vietas un pasākumus.
      Atpakaļ