114590

Konference “Pirmajai latviešu nacionālajai operai “Baņuta” – 100”
26.10.2020


Rīgas Latviešu biedrība, 2020. gada 26. oktobrī plkst. 16.00 Rīgas Latviešu biedrības Zelta zālē, aicina uz konferenci “Pirmajai latviešu nacionālajai operai “Baņuta” – 100”

Deviņpadsmitā un divdesmitā gadsimta mijā sabiedrībā, it īpaši Rīgas Latviešu biedrības mūziķu vidū, arvien biežāk  pārrunāja problēmas, kas saistītas ar nacionālās oriģināloperas radīšanas nepieciešamību. Kā minējis muzikologs, profesors, ilgus gadus arī RLB Mūzikas komisijas vadītājs Oļģerts Grāvītis: “… savos rakstos šo domu izsaka ne tikai komponists Emīls Dārziņš, bet arī citi publicisti.” 

1903. gada 12. martā RLB Mūzikas komisija izplatīja presē Uzaicinājumu literātiem rakstīt libretu pirmajai latviešu nacionālajai operai. Konkursam iesniedza  septiņus darbus. Mūzikas komisijas žūrijā bija tā laika atzītas kultūras prominences – J.Vītols, T.Zeiferts, A.Jurjāns, E.Dārziņš… No iesūtītajiem manuskriptiem eksperti atzina vienu – “Baņutu” ar moto “…uz laimi! Un nomirt – tikai brīdis”, kura autors bija arhitektūras students Artūrs Krūmiņš. Pēc konkursa rezultātu paziņošanas, sākās aktīva darbošanās un vairāki komponisti bija gatavi rakstīt jauno operu, bet, diemžēl, lielie politiskie sarežģījumi 20. gadsimta pirmajā pusē attālināja mūsu pirmās operas “piedzimšanu”. Ritēja laika un notikumu plūdums - komponists Alfrēds Kalniņš operu “Baņuta” iesāka rakstīt tikai 1918. gadā, pabeidzot 1919. 

Operas “Baņuta” pirmizrāde notika 1920. gada 29. maijā Latvijas Nacionālajā operā. Ar operas “Baņuta” vārdu ir saistīti daudzi mūsu izcilie operas mākslinieki, mūziķi, diriģenti un kormeistari, režisori, scenogrāfi, horeogrāfi, tāpat arī mūzikas zinātnieki, kritiķi, sabiedriskie darbinieki. “Baņutas” ceļš ir gājis kopsolī ar mūsu valsts likteņgaitu gan prieka un svinīga pacēluma, gan izmisuma un traģikas pilnos brīžos. Tā ir skanējusi arī tālu pasaulē, vēstot par mūsu romantisko pagātni, mūsu pasaules skatījumu un izjūtu, bagātajām tradīcijām un pārdzīvojumiem.

Konferences gaitā būs iespējams sekot operas “Baņuta” gaitām no pirmsākumiem līdz mūsdienām gan Latvijā, gan ārpus mūsu valsts robežām. 

Konferenci ar svinīgu uzrunu atklās Rīgas Latviešu biedrības priekšsedētājs,  “Baņutas”  muzeja izveidotājs Guntis Gailītis un Latvijas Republikas Kultūras ministrs Nauris Puntulis.

 

Savukārt ar referātiem uzstāsies:

1.      Rīgas Latviešu biedrības Mūzikas komisijas norišu apskats atmiņu institūciju krātuvēs. RLB priekšsēdētāja  vietniece, Mg .philol. Gaida Jablovska;

2.      Alfrēda Kalniņa un Artūra Krūmiņa “Baņuta” Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma materiālos. Rakstniecības un mūzikas muzeja Krājuma izpētes nodaļas vadītāja, Dr.art. Inese Žune

3.      Nacionālās operas tapšanas drāma no libreta konkursa gadsimta sākumā līdz “Baņutas” pirmuzvedumam pirms 100 gadiem. Muzikologs, Dr.art. Arnolds Klotiņš

4.      Operas “Baņuta” tālākais ceļš – iestudējuma hronoloģija Latvijā un pasaulē. RLB priekšsēdētājs Guntis Gailītis;

5.      Operas “Baņuta” diskogrāfija Latvijas Radio un citos ierakstos. Muzikoloģe Ilga Auguste;

6.      “Baņuta” seno baltu kultūras mitoloģijas kontekstā: aizraujošais operas libreta tapšanas un transformāciju stāsts. Muzikologs, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesors, Dr. art.  Jānis Kudiņš;

7.      “Baņuta” šodien. Dramaturgs Evarts Melnalksnis, producente Marta Kontiņa.

Konferenci vadīs Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesors, pianists, RLB Mūzikas komisijas priekšsēdētājs Ventis Zilberts.


Dalību konferencē, lūdzam, pieteikt RLB administratoram pa tālr. +371 29529579  vai rakstot e-pastu gaida.jablovska@rlb.lv līdz 2020. gada 25. oktobrim. 


Rīgas Latviešu biedrībā rūpējas par savu un apkārtējo veselību, tāpēc konferences dalībnieki aicināti ievērot piesardzības pasākumus un lietot valstī noteiktos mutes un deguna aizsegus. Norises vietā tiks nodrošināti dezinfekcijas līdzekļi, kā arī ievērotas visas citas drošības noteikumu vadlīnijas.

Pasākums tiek fotografēts un filmēts. Foto un video materiāli vēlāk var tikt izmantoti pasākuma publicitātei.

 

Konference notiek ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.      Atpakaļ