118560

Koncerts “Pauls Dambis un viņa kompozīcijas skola”
28.11.2021Komponistam Paulam Dambim 2021. gadā apritēja 85 gadi. Noslēdzot jubilejas gadu, 28. novembrī Rīgas Latviešu biedrības Zelta zālē notiks kamermūzikas koncerts “Pauls Dambis un viņa kompozīcijas skola”, kura pirmajā daļā skanēs meistara mācekļu – L. Amoliņa, S. Mences, I. Breģes mūzika, bet otrajā daļā – Paula Dambja skaņdarbi, to starp pirmo reizi tiks publiski atskaņots jubilāra Stīgu kvartets Nr. 8. Koncertā dalību ņems Sinfonieta Rīga stīgu kvartets, dziedātāja Ieva Parša un pianists Aldis Liepiņš.
 
Pauls Dambis plašai auditorijai zināms kā izcils kormūzikas komponists – ar viņa ciklu “Jūras dziesmas” saistās Imanta Kokara vadītā kamerkora “Ave Sol” slavas gājiens pasaules koncertzālēs un konkursos. Līdzās uz rakstāmgalda vienmēr ir bijuši smalki niansēti kamermūzikas darbi. Savukārt no jubilāra Paula Dambja plašā skaņdarbu klāsta dziedātāja Ieva Parša ir izvēlējusies koncerta programmā iekļaut ciklu “Divpadsmit dziesmas balsij un klavierēm” ar latviešu tautasdziesmu vārdiem, kas komponēts 1985. gadā un veltīts Krišjānim Baronam 150. dzimšanas dienas atceres gadskārtā. Te plaši tverta tautasdziesmu tematika – no pieguļnieku dziesmām līdz meitu vakarēšanai, no Jaungada līdz talkas dziesmai, ar liriski-poētiskām noskaņām no “Mēnesnīca zvaigznes skaita” līdz “Austra meta audekliņu”. Komponists katrai tautasdziesmas teksta rindai meistarīgi radījis pašsacerētu melodiju. Daudzas no šīm dziesmām ir ietvertas vokālistu repertuārā, bet cikls kopumā Latvijā nav skanējis vairākus gadu desmitus. Koncertā pirmatskaņojumu piedzīvos Paula Dambja dziesma “Eņģelis” ar Kārļa Skalbes dzeju. Šī 2017. gadā sacerētā dziesma veltīta dziedātājai Ievai Paršai.  Pēdējos gados meistara rokas sacerēti ir vairāki lielformas kamermūzikas opusi, no tiem būs iespējams pirmo reizi publiski dzirdēt jaunāko, jau Astoto stīgu kvartetu Sinfonietta Rīga stīgu kvarteta atskaņojumā. 
 
Latvijas komponistu saimē ir vairāki atzari, kurus - kā varens ozols zarus – ir audzējis Jāzeps Vītols.  Līdzās Jānim Ivanovam un Ādolfam Skultem, daudzus gadus Latvijas Valsts konservatorijā kompozīciju pasniedza Vītola skolnieks Valentīns Utkins, kura audzēkņi tālāk bija Aldonis Kalniņš, Pēteris Vasks, Pēteris Plakidis, Arturs Maskats, Pauls Dambis un daudzi citi. Izsekojot šo atzaru, nonākam pie Paula Dambja audzēkņiem, kuri kompozīciju Latvijas konservatorijā studēja laikā no 1986. līdz 1993. gadam, kad Pauls Dambis bija kompozīcijas katedras profesors.
 
Koncerta programmā ir iekļauts L. Amoliņa  cikls ar Broņislavas Martuževas tekstiem balsij un klavierēm, sacerēts 2020. gada nogalē. Ciklā četras dziesmas: “Dievišķais”, “Tu izdejoji likteni”, “Atmiņas”, “Vairs Tevi nemeklēju”. L. Amoliņš (*1937) ir studējis kompozīciju Paula Dambja klasē no 1981. līdz 1985. gadam. Lai arī aktīva sabiedriskā un organizatoriskā darbība L. Amoliņa dzīvē ir ieņēmusi galveno vietu, vienmēr viņam ir atradies laiks mūzikas sacerēšanai. Pēdējos gados viņa mūzika neskan koncertzālēs pārāk bieži, tomēr komponista pildspalva vēl tiek “asināta”, sacerot kamermūzikas darbus, skaņdarbus korim un pūtēju orķestrim.
 
S. Mences Stīgu kvartets pirmatskaņojumu piedzīvoja 2012. gada 22. martā Spīķeru koncertzālē, kad to spēlēja Sinfonietta Rīga stīgu kvartets. Šis būtu darba otrais publiskais atskaņojums. Selga Mence:  “Programatisku nosaukumu savam jaunajam skaņdarbam neesmu devusi, bet katrai daļai ir nosaukums – “Melodijas tapšana”, “Pavedieni un mezgli”, “Domas”, “Kustība”, Šie daļu nosaukumi klausītājam var būt zināmi un var arī palikt nezināmi. Skaņdarba vienotību veido saites no katras daļas beigām uz nākošās sākumu.” Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Kompozīcijas katedras vadītāja, profesore Selga Mence (*1953) vistiešākā veidā turpina Paula Dambja kā pedagoga tradīcijas, jau ilgus gadus izglītojot un veidojot jaunos komponistus. Kā komponiste ļoti pieprasīta Latvijas koros un sacerējusi dažādu žanru skaņdarbus. Kamermūzikā rada krāsainu un iejūtīgu tēlu pasauli.
 
Ilonas Breģes kompozīcija “Es runāt gribētu tik klusi…” ar Māras Zālītes dzeju sacerēta 2021. gadā. Oriģinālā tā rakstīta mecosoprānam un ērģelēm, pirmatskaņota 16. septembrī Rīgas Sv. Franciska baznīcā. Īpaši koncertam Zelta zālē tiek veidota versija mecosoprānam un stīgu kvartetam. Ilona Breģe (*1959) studējusi kompozīciju Paula Dambja klasē no 1983. līdz 1986. gadam, iegūstot maģistra grādu. Studiju gados daudz atskaņojusi Paula Dambja klaviermūziku, to starp ciklu Etīdes, koncertējot ar šo repertuāru gan Maskavas konservatorijas Mazajā zālē, gan Novosibirskā un Vjatkā, gan Ukrainā, Lietuvā un daudzviet Latvijā. Latvijas Lielās Mūzikas balvas laureāte (2009, kategorijā “Gada jaundarbs”).
 
Biļetes cena EUR 10.00, pensionāriem, studentiem un skolēniem EUR 5.00.
 
Ieeja sarīkojumā uzrādot sadarbspējīgu Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas faktu apliecinošu sertifikātu kopā ar personu apliecinošu dokumentu (arī bērniem līdz 12 gadu vecumam).
Sarīkojums tiks filmēts un fotografēts. Foto un video materiāli vēlāk var tikt izmantoti pasākuma publicitātei internetā (sociālajos tīklos, medijos).
      Atpakaļ