128581

Izstāde “Dvēseles pieskārieni – sāpīgi, skumji un gaiši”
25.04.2023


Izstāde “Dvēseles pieskārieni – sāpīgi, skumji un gaiši” Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejā

Atbalstot Ukrainas varonīgo cīņu arī mākslinieki un citu radošo profesiju pārstāvji nevar stāvēt malā.

Tā Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas direktorei Dr.h.c.philol. Ventai Kocerei,  kura sadarbojusies ar daudziem Latvijas māksliniekiem un organizējusi izstādes, radās ideja un iespēja  2022. gada 28. septembrī LU Akadēmiskajā bibliotēkā  atklāt latviešu mākslinieku darbu izstādi “Veltījums Ukrainai”. 

Vēlāk izstāde tika papildināta ar trīs Ukrainas mākslinieku darbiem un ar nosaukumu “Ukrainai, kas iedvesmo” parādīta Jēkabpils Vēstures muzeja Krustpils pilī, kur tā ieguva jaunu māksliniecisko kapacitāti. Tālāk sekoja  izstāde “Ar Ukrainu sirdī” Limbažos, bet  šogad zīmīgajā  24. februārī izstādi ar nosaukumu “Kur Gaismas vara, lai nebūtu kara” atklāja Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejā.

Piektā izstāde -  “Dvēseles pieskārieni – sāpīgi, skumji un gaiši” tika atklāta Gulbenes vēstures un mākslas muzejā 2023. gada 18. aprīlī.


Izstādē piedalās piecpadsmit Rīgas Latviešu biedrības Vizuālās mākslas komisijas (vadītāja Gunta Brakovska)  biedri un trīs Ukrainas mākslinieki, kuri šobrīd dzīvo un strādā Rīgā.

Izstāde iedvesmo, jo autori ar mākslas līdzekļiem izsaka protestu karadarbībai Ukrainā un paredz tās varonīgajai tautai uzvaru. Darbi liecina par mākslinieku radošā rokraksta daudzveidību.

Jaunais mākslinieks Kaspars Bērziņš piedāvā filozofiski vispārinātu triptihu “Uzmestā Ukraina”, savukārt,  gleznotāja Gunta Brakovska uzrunā ar ukraiņu sievietes portretu “Ar uzvaras karogu” un “Zvans no Kijivas”. Skatītāju iemīļotais mākslinieks Juris Ģērmanis darbus, “Krima”, “Jalta”,“Bezdelīgas ligzda  gleznojis Krimā 1991. gadā. Laines Kainaizes gleznā “Saulespuķes” pār zeltainajiem laukiem eņģelis izpletis savus sargājošos spārnus. Ievas Muzikantes trīs gleznās tēlota “Gaismas un tumsas cīņa”. Ievērojamais kinorežisors un mākslinieks Jānis Streičs izstādē piedalās ar ainavu “Miers Desnas krastos”. Gleznotājs  Ilgvars Zalāns strādā temperamentīgi un trauksmaini, kas redzams arī viņa darbos “Ukraiņa cepure” un “Ukraiņu meitene”. Velta Riekstiņa pārliecina ar savu filozofisko ainavu “Kad negaiss pāries... būs miers”.

Filozofiskas pār domas par Ukrainu ietvēruši arī mākslinieki Aivis Pīzelis un Rolands Krišjānis darbos “Tas trakais pavasaris” un “Trauslais līdzsvars”.


Tēlniece Vija Dzintare  medaļās un stājdarbos runā par vispārcilvēciskajām vērtībām, bet Ģirts Burvis atklāj nozīmīgu epizodi Ukrainas karā ar apļveida kompozīciju “Čūsku sala”, bet visskaudrākais un traģiskākais tēlniecības darbs ir Tālivalža Muzikanta skulptūra “Buča”. Mākslinieka Jāņa Strupuļa medaļas veltītas ievērojamām Ukrainas personībām.

 

Ukrainas māksliniece un mākslas zinātniece Svitlana Kislova piedāvā  darbu “Zem zilām debesīm”, bet jaunā gleznotāja Marija Zenkova piedalās izstādē ar trim lielformāta gleznām “Nepieskaries!”,  “Vecmāmiņas dārzs” un “Zemes zelts”. Grafiķis Andrijs Kislovs,  jau dzīvodams Latvijā, savos linogriezumos attēlojis gan ceļu no savas dzimtenes, gan jaunos iespaidus Latvijā.







      Atpakaļ