104549

Komponistam Vilnim Salakam - 80
18.01.2019


Komponistam Vilnim Salakam - 80

18. janvārī 80. dzimšanas dienā sveicam RLB biedru VILNI SALAKU, ievērojamo komponistu, mūzikas pedagogu, kokļu speciālistu, folkloristu, ražīgu tautas dziesmu aranžētāju visdažādākajās balsu un instrumentu versijās. 

Vilnis Salaks dzimis diriģenta, koklētāja un komponista Artūra Salaka ģimenē. Mūzikas pamatus apguvis Valmieras mūzikas skolā, vēlāk pārcēlies uz Rīgu un turpinājis mācīties Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolas Mūzikas teorijas nodaļā pie Marijas Mediņas, Valtera Kaminska un Mendeļa Baša, pēc tam toreizējā konservatorijā studējis profesora Ādolfa Skultes kompozīcijas klasē, un tad, pēc vairākiem gadu desmitiem, 2003. gadā ieguvis mūzikas maģistra grādu. Uzņēmīgais mūziķis vēl izglītojies jauno komponistu semināros Krievijā, Ivanovas jaunrades namā, vācis tautasdziesmas, rakstījis metodiskus darbus un kopš 1962. gada strādājis par kompozīcijas un mūzikas teorijas priekšmetu pasniedzēju savā bijušajā mācību iestādē – Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolā, arī Jelgavas mūzikas vidusskolā un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā.

Paralēli pedagoģiskajam darbam, Vilnis Salaks, būdams Latvijas Komponistu savienības biedrs,  rīkojis simtiem koncertu un autorkoncertu kā Latvijā, tā aiz tās robežām, vadījis vairākus vokālos ansambļus – to skaitā vīru kvartetu Vecrīga un joprojām - VEF Kultūras pils vīru vokālo ansambli. Viņa apdarinātās tautas melodijas savā repertuārā iekļāvuši instrumentālie ansambļi, it īpaši Latvijas vadošie koklētāju ansambļi: Spārīte, Teiksma, Austriņa un Kārta. Viļņa Salaka apdares bijušas Vispārējo latviešu Dziesmu svētku, arī trimdas latviešu Dziesmu svētku  tautas mūzikas koncertu neatņemama sastāvdaļa.

Svarīgi ir aizkustināt cilvēka dvēseli, bet līdzekļus katrs izvēlas savus, - tā atzīst Vilnis Salaks.

Par radošo devumu latviešu tautas mūzikas jomā komponists saņēmis vairākas atzinības - tostarp Ernesta Brastiņa un Arvīda Brastiņa piemiņas balvu un Rīgas domes Gada balvu Baltais zvirbulis. Jubilejas dienā jubilāru apsveica arī Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Arī Rīgas Latviešu biedrība sirsnīgi sumina dižajā jubilejā mūsu darbīgo kolēģi – vienu no ražīgākajiem Latvijas mūzikas kultūras kopējiem, kura stingrā uzticība tautas tradīcijām ir kā krāšņs dzīpars plašajā un daudzveidīgajā latviešu mūzikas panorāmā.

Lai Rīgas Latviešu biedrības moto Stāvi stipri, strādā droši! stiprina un iedvesmo jaunām iecerēm, raženiem darbiem un sasniegumiem!

Viļņa Salaka jubilejas koncerts “MAN DZIESMIŅU NEPIETRŪKA...” notiks Rīgas Latviešu biedrības Lielajā zālē 23. februārī plkst. 14.00. Tajā piedalīsies plašs dalībnieku loks – Rīgas Latviešu biedrības jauktais koris Ars Longa, sieviešu koris Ausma, jauniešu koris Balsis, Latvijas labākie koklētāju, arī vokālie ansambļi, Rīgas 6. vidusskolas simfoniskais orķestris, 

Visi laipni aicināti! 
      Atpakaļ