129847

OJĀRAM VĀCIETIM – 90
16.11.2023


16. novembrī, īsi pirms Latvijas dzimšanas dienas, Rīgas Latviešu biedrības namā notiks Ojāra Vācieša 90 gadu jubilejas pasākums.
 

Svinot šo dzimšanas dienu, mēs godināsim O. Vācieša mantojumu un viņa ietekmi uz latviešu pasauli. Viņa vārdi turpina mūs iedvesmot, atgādinot par valodas un cilvēka gara skaistumu un spēku. Jubilejas pasākumā O.Vācietim mēs teiksim paldies par visu, ko viņš mums ir devis, pateiksimies par vārdiem, kas dod spēku dzīvot, piedot un saprast.

Pasākumu vadīs aktieris Gundars Silakaktiņš, kurš ir arī pasākuma režisors. Piedalīsies Rīgas Latviešu Biedrības (RLB) koris ''AUSTRUMS'' (diriģents Ārijs Šķepasts). Vēl atceri kuplinās patriotiskais mūziķis un dziesminieks Uldis Kākulis un Valmieras teātra jauno aktieru kursa dalībnieki. Pasākuma laikā tiks īpaši atzīmēta slavenā latviešu dzejnieka jubileja, un mēs pulcēsimies, lai atcerētos un pārdomātu viņa neparasto ieguldījumu latviešu literatūras pasaulē. 16.novembrī mēs vēlreiz pārliecināsimies cik muzikāla ir O. Vācieša daiļrade, jo daudzi viņa dzejoļi satur ritmu un plūdumu, kas atbalsojas latviešu dziesmās.

Bet 12 jaunie aktieri no O.Vācieša dzejas dzīlēm izrakdami sev tuvāko un mīļāko, veidos dzīvu dzejas virknējumu. Tie ir Aksels Aizkalns, Ieva Barkāne, Rūdis Bīviņš, Katrīna Griga, Artis Jančevskis, Milēna Miškeviča, Agnese Laicāne, Meinards Liepiņš, Sandis Runge, Diāna Krista Stafecka, Krišjānis Strods un Kārlis Zahovskis.

O. Vācietis ir dzimis 1933. gada 13. novembrī Trapenes pagasta Dumpjos kalpa ģimenē. Viņš kā dzejnieks guva pelnītu atzinību par savu unikālo stilu un dziļo ieskatu cilvēka emocionālajā pieredzē. Viņa dzeja – izaicinoša, paradoksāla un nemierīga – ir pazīstama ar savu lirisko kvalitāti, spilgtiem tēliem un spēcīgām emocijām. Savas dzejnieka dzīves laikā O. Vācietis ir izdevis daudzus dzejas krājumus, un katrs no tiem ir šedevrs. Viņa darbi ir izpelnījušies daudzas balvas un atzinības. Tos lasot, mēs saprotam, ka dzimtā puse ir skaista, bet mūsdienu pasaule joprojām ir ļoti pretrunīga.

Bet ne tikai literārais sniegums padara O. Vācieti tik ievērojamu. Viņu dzīvesstāsts ir uzvaras pār nelaimēm, kā arī neatlaidības un spītības spēka apliecinājums. “Un te mums ir jākļūst par pērlēm,” viņš sacīja. Dzejnieks, dzimis kalpa ģimenē, uzauga sarežģītos apstākļos, saskārās ar daudziem izaicinājumiem un šķēršļiem. Tomēr viņš nevēlējās atteikties no saviem sapņiem un turpināja rakstīt.

Gadu gaitā šis mākslinieks – lielākais ideālists latviešu dzejā – ir kļuvis par iemīļotu ne tikai literārajā pasaulē, bet arī cilvēku sirdīs. Viņa vārdi ir skāruši neskaitāmas dzīves, sarežģījumu un nenoteiktības laikos piedāvājot mierinājumu, iedvesmu un cerību. O.Vācieša dzeju raksturo arī spilgta un netradicionāla tēlainība, uzsvars uz indivīda iekšējo dzīvi un gatavība izaicināt valdošo ideoloģiju. Viņa dzejoļi ļoti bieži pievēršas cilvēka pārdzīvojumiem, tostarp mīlestības, zaudējuma un mirstīguma tēmām.

“Dariet ar mani, ko gribat, bet dariet!” viņš teiktu. Pasākuma laiks 16.novembrī – plkst.19.00. Biļetes Biļešu Paradīzes kasēs un internetā
      Atpakaļ