Latvijas mūzikas skolu konkurss - koncertcikls
„TALANTS LATVIJAI”

 1991. gada rudenī Rīgas Latviešu biedrībā vēl bija nestabils stāvoklis, bija pat divas biedrības. Taču, neskatoties uz to, Bērnu un jaunatnes komisijas dibinātājs un vadītājs Arnolds Skrides kungs iedibināja koncertciklu- konkuru „Talants Latvijai”, kas bija domāts Latvijas mūzikas skolu audzēkņiem un, kuram šogad rit divdesmitā sezona. Ideju atbalstīja Latvijas Bērnu fonds un tā priekšsēdētājs Andris Bērziņš. Pirmajā koncertā 1991. gada 24. novembrī RLB Zelta zālē koncertēja Jūrmalas un Jāzepa Mediņa mūzikas skolu audzēkņi, bet pirmās sezonas fināla koncerts, kuru tiešraidē radīja LTV, notika 1992. gada 30. maijā.

Deviņdesmito gadu sākumā Latvijā bija 90 mūzikas skolu, kurās mācījās vairāk nekā 1200 audzēkņu. Un šī lielā skaita vidū brīdi pa brīdim uzplaiksnīja spoži talanti, kuriem bija jādod iespēja sevi apliecināt, uzstājoties galvaspilsētā. Šie apstākļi tad arī noteica koncertcikla- konkursa rašanos. Šā pasākuma ietvaros sezonas gaitā no novembra līdz maijam, sākumā reizi mēnesī, RLB Zelta zālē koncertu sniedza divas mūzikas skolas (viena no Rīgas un viena no provinces). Žūrija pēc katra koncerta nosauca tos audzēkņus, kuri tika izvirzīti finālam, kurā jau notika sacensības par vietām un LBF balvām. Pirmajos gados sezonā uzstājās 10-12 mūzikas skolas, taču pakāpeniski, pieaugot konkursa popularitātei, šis skaitlis sasniedza 20 un vairāk. Arī laureātu skaits pieauga. Ja pirmajā sezonā bija 14 laureāti, tad 19. sezonas noslēgumā laureāta nosaukumu ieguva 51 audzēknis.

Daudziem koncertcikla - konkursa „Talants Latvijai” laureātiem tas bijis pirmais solis uz panākumiem nākotnes citos, jau prestižos starptautiskajos konkursos, kā arī ierosme izvēlēties profesionāla mūziķa ceļu. Visus uzskaitīt būs grūti, minēšu dažus: pianisti Lauma Skride, Reinis Zariņš, Artūrs Cingujevs, Rūdolfs Vanks u.c., vijolnieki Vineta Sareika, Liene Veija, Gerda Gabrāne u.c., čellisti Marta Sudraba, Guna Āboltiņa, Maksims Beitāns, Mārcis Kuplais u.c., koklētājas Anda Zabarovska, Līga Ančevska u.c., flautistes Iveta Lāriņa, Zīle AŪdre, Rūta Īzaka u.c., klarnetisti Egils Šēfers, Guntis Kuzma, Juris Ļipuncovs, Jēkabs Nīmanis u.c., sitaminstrumentālisti Rihards Zaļupe, Mārtiņš Miļevskis u.c., un vēl daudzi, daudzi. Daudzi no viņiem turpina arī pedagoģisko darbu, un pēdējo sezonu koncertos mēs jau klausāmies viņu audzēkņus. Tāpat gribu pieminēt pastāvīgos žūrijas dalībniekus un profesorus Valdu Kalniņu un Māri Villerušu, kuri ir kopā ar mums visus šos gadus, tāpat saku lielu paldies Latvijas Bērnu fonda vadītājam Andrim Bērziņa kungam par atbalstu visu šo gadu garumā.